Vyhledávání

Recyklační poplatek

Od 13.8.2005 platí novela zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech, která přináší změny především ve zpětném odběru elektrozařízení a příspěvku na historické elektrozařízení. Tento zákon postihuje všechny dovozce, výrobce, ale i prodejce.

V rámci novelizace zákona musí dovozce nebo výrobce vybírat tzv. recyklační příspěvek vybíraný na historická elektrozařízení. Tato částka je určená k financování zpětného odběru, zpracování, využití a odstranění použitého elektrozařízení pocházejícího z domácnosti, které bylo uvedeno na trh do 13. 8. 2005. Je tedy určen i na zpětný odběr a další nakládání s použitým elektrozařízením uvedeným na trh dnes již neexistujícími výrobci, dovozci, prodejci apod.

 

Od 1. 2. 2012 je v prodejních cenách zboží nabízeného v e-shopu www.naladimesatelit.cz zahrnut recyklační poplatek, pokud není uvedeno jinak.

Na prodejním dokladu bude recyklační poplatek odúčtován od ceny zboží a uveden jako samostatná položka označená jako „Příspěvek na historické elektrozařízení“ (PHE).


Prodejci elektrospotřebičů nejsou podle názoru Ministerstva životního prostředí povinni převzít od zákazníka starý spotřebič přímo na prodejně. Povinností maloobchodního prodejce je přesně informovat zákazníka o sběrných místech.

Seznam sběrných dvorů můžete vyhledat na stránkách Ministerstva životního prostředí nebo na stránkách kolektivních systémů - ELEKTROWIN (domácí elektrospotřebiče), ASEKOL (elektronika, IT technika), případně REMAEKOLAMP (osvětlovací technika).

 

 Viditelný poplatek


Poslední prodejce je povinen při prodeji informovat spotřebitele o tom, že ceny spotřebičů zahrnují i poplatek za likvidaci historických elektrozařízení (tzv. viditelný poplatek) a tuto skutečnost uvádět na cenovce výrobku nebo na dokladu vydávaném při prodeji nových výrobků (paragonu).

 

 

Sazba příspěvku (Kč / ks) na historickou zátěž
(viditelný poplatek)
 
Druh zařízení
4
Analogové fotoaparáty, sluchátka, dálkové ovladače, mikrofony, komponenty zabezpečovacích systémů (čidla, ústředny apod.), komponenty pro satelitní a televizní příjem (mimo TV, SAT a DVBT přijímače), adaptéry, nabíječky, časové spínače proudu, el. ladičky
10
Osobní přehrávače (discmany, walkmany, MP3 přehrávače, MP3 HD přehrávače), digitální fotoaparáty, radiopřijímače, radiobudíky, baby sittery (el. chůvy), samostatné fotoblesky, samostatné el. poháněné teleobjektivy
30
Videokamery, GPS, přenosné radiomagnetofony, sady reproduktorů, herní konzole
60
Televize do úhlopříčky 21“ (55 cm) včetně,  DVD, video přehrávače a rekordéry, mikro/mini/midi věže, hifi komponenty (zesilovače, receivery, tunery, CD přehrávače, gramofony, kazetové magnetofony), SAT a DVBT přijímače, dataprojektory, elektrické a elektronické hudební nástroje, zesilovače pro hudební nástroje
100
domácí kina (DVD mechanika, tuner a zesilovač vše integrované v jeden celek včetně sady reproduktorů, bez TV)
200
Televize s úhlopříčkou nad 21“

 

© 2019 www.naladimesatelit.cz